Sütőtök krémleves tejszínesen
Valódi tapasztalatom alapján mondom, hogy ez a leves igazán laktató és ízletes. A sütőtök édes íze és a tejszín krémiessége remekül harmonizál egymással. Kiváló előétel, de akár főételként is megállja a helyét. Nálunk mindig nagy sikere van a vegetáriánus családtagjainknak is!
Hozzávalók
- 1 kg sütőtök
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 1 evőkanál olaj
- 1 teáskanál só
- 1⁄2 teáskanál fehér bors
- 1 teáskanál szárított kakukkfű
- 1 l zöldségleves alaplé
- 200 ml Tejszín
- 1 csokor friss petrezselyem a tálaláshoz
Eljárás
Nyissuk ki a sütőtököt és távolítsuk el a magjait. A tököt szép kis kockákra vágjuk, a méret nem nagyon számít, mert a vége felé mindent összeturmixolunk. De ha túl nagy darabokat hagysz, hosszabb idő alatt fog megpuhulni.
Vágjunk apróra egy nagy vöröshagymát. Fontos, hogy ne legyenek túl nagyok a darabok, hogy a végeredményben ne találkozz mindegyik kanálba egy-egy nyers hagymadarabbal. Egy lábasban, egy evőkanál olajon, pirítsuk üvegesre a hagymát.
Adjuk hozzá a felkockázott tököt, sózzuk, borsozzuk, és szórjuk meg a kakukkfűvel. Fontos, hogy most adjuk hozzá a sót és a borsot, mert így jobban összeér a leves íze. Ha később tennénk bele, nem kapna meg a leves ezt az ízhatást.
Öntsük fel a zöldségleves alaplével. Ezt mindig tartalmazza a konyhában, mert nagyszerű alapja lehet bármilyen levesnek, és sokkal ízletesebbé teszi az egyszerűbb főzelékeket is.
Főzzük addig, amíg a tök megpuhul, ez körülbelül 20-30 perc. Személyes tapasztalatom szerint a töknek van egy pontja, ahol még kemény, de 5 perc múlva már teljesen puha. Érdemes nagyobb adagot készíteni belőle, mert a maradékot akár a hűtőben tárolhatjuk, és a következő napon még finomabb lesz, mert az ízek összeérnek.
Ha megpuhult a tök, öntsük hozzá a tejszínt, majd pürésítsük a levest. Szeretem ezt a részét, mert itt változik át a leves krémes, lágy állagúvá, és a színe is gyönyörű sárga lesz.
A tetejére szórjunk friss petrezselymet. Nemcsak a színe miatt szép, de az íze is nagyon jól harmonizál a sütőtökkel.