A legfinomabb csipkebogyó lekvár
Fantasztikusan finom lekvár, amivel kicsit több munka van, de az eredmény mindenképpen megéri 🙂 A lekvárnak gyönyörű színe, pépes állaga és lágy íze van.
Hozzávalók
- 4 kg friss csipkebogyó
- 1.2 kg cukor
- víz
Eljárás
Először összegyűjtjük a bogyókat. Volt segítségem, gyűjtögettünk a fiammal, így gyorsabban ment🙂 4,1kg szedünk, mivel pár grammot kidobunk tisztítás közben.
Késsel vágd le a bogyók hegyét és a szárát is, ha gyűjtögettél 🙂 Mosd meg, tedd egy nagy fazékba és öntsd fel vízzel. A vizet körülbelül 3 ujjal fölé kell önteni. Végül a bogyókat teljesen puhára főzzük. Én lassan főztem kb 2 órát🙂 Hagyjuk kicsit kihűlni a megfőtt bogyókat.
Amikor a bogyók 50%-ra kihűltek, botmixerrel masszává turmixoljuk. Nyomjuk át a masszát egy nagy szitán és szűrjük le. A szűrőn legyenenek kis lyukak, hogy se a héjak, se a magvak ne csússzanak ki 🙂 Préselésnél használhatunk kesztyűt, hiszen kézzel kell majd préselni a masszát. Szűréskor időnként öntsön hideg vizet a szűrőbe, hogy megkönnyítse a szűrést. A teljes masszát kétszer leszűrjük, azaz először egyszer, majd a teljes leszűrt mennyiséget még egyszer.
Amikor az egészet leszűrtük, a "lekvárt" is leszűrjük utoljára. Ez azért van így, hogy az utolsó, véletlenül kicsúszott szőrszálak is beakadjanak 🙂 Gyorsan megy, ezúttal csak kanállal csináljuk. Minden szűréskor le kell öblíteni a szitát vízzel, hogy eltávolítsa a beszorult szőrszálakat, és újra szűrje le egy tisztaban. A teljes és még pontosabb eljárás érdekében javaslom inkább nézze meg videómat.
A lekvárt megkeverve felforraljuk. Amikor már forrni kezdett, gyakori kevergetés mellett 30 percig főzzük. Ezután adjunk hozzá cukrot, és főzzük együtt további 30 percig. Főzés közben gyakran kell kevergetni, mert ennek a lekvárnak a sűrűsége gyorsan lesüllyed az aljára és meg tud ragadni, majd megsülni😅 A megadott idő elteltével tányérra szedhet 1ek lekvárt, hagydja kihűlni, és ellenőrizze a lekvár sűrűségét.
A még forró lekvárt töltsük üvegekbe, és fordítsuk fejjel lefelé az üvegeket. Hagyja teljesen kihűlni a lekvárt, vagy még kissé melegen fordítsa vissza. Ebből az adagból 10 db 3-dl-es üveg és még 1 db tányér lett kóstolásra 🙂 A sűrűsége teljesen megfelelő, nem lesz sűrűbb/keményebb ez a lekvár.
Csodálatos dolog a csipkebogyó lekvár. Az íze egyedi, az állaga maga is pépes és nagyon lágy❤ A lekvár semmiképpen sem túlcukrozott, 100%-ban megőrzi saját kiváló ízét. Számunkra ez az egyik legjobb lekvár, amit imádunk! Határozottan ajánlom mindenkinek, akinek van lehetősége elkészíteni ezt a csodálatos lekvárt. Jó étvágyat!
U.I. Vannak, akik a bogyókat először nagy lyukú szitán szűrik át, majd csak azután finom szitán. De én nem így teszem, mert a nagy szitán több szennyeződés megy át, ami aztán úgyis felhalmozódik a finomabb szitán. Nekem így bejön és meg vagyok elégedve. Ami a lekvárgyártás során keletkezett "hulladékot" illeti, azt kidobom. A lekvárba már minden íz és vitamin belefőtt, így szerintem értelmetlen más felhasználásra félretenni. Ha teához szeretnék akkor gyűjtök még friss csipkebogyót és szárítok 🙂
További receptjeimet megtalálod a cesminazuenal.blogspot.com blogomon és a Youtube-on